Lenga piemontèisa/Gramàtica piemontèisa/Morfologìa/Verb/Coniugassion interogativa-negativa

Da Wikisource.
Jump to navigation Jump to search

Artorn


Coniugassion interogativa-negativa[modifiché]

A-i son ëdcò sì doe possibilità: fé na negassion con ton ëd vos interogativa, opura fé l'associassion dla negassion a la forma interogativa piemontèisa. An cost cas la negassion a ven dòp l'interogassion. La partìcola negativa a pija sempe la posission dòp ël verb opura dòp l'ausiliar:

  • it fas-to nen? = non fai?
  • it l'has-to nen fait? = non hai fatto?
  • j'erës-to pa andàit? = non eri andato?
  • introm-ne nen? = non entriamo?
  • seurtran-ne pì nen? = non usciranno più?
  • etc.

Ant ël cas che a sia nen dovrà la forma interogativa piemontèisa, la foma negativa a l'é sempe cola 'd prima, e i l'oma:

i veule nen andé? = non volete andare?

i l'eve nen vorsù andé = non avete voluto andare?

Donca as fà la sòlita negassion pronunsià con vos interogativa.

Ant la forma interogatv - negativa le diferense fra nen e a dvento 'ncora pì cite.

Ëdcò an cost cas la presensa 'd partìcole përnominaj ò locative a lassa nen dovré la coniugassion interogativa piemontèisa, che a dventerìa un pòch complicà, ant ij temp sempi (sensa ausiliar). Sòn anvece as peul fesse sensa problema ant ij temp compòst (con ausiliar): Esempi

it lo fas nen? = non lo fai? (la forma "lo fas-to nen?" a l'é nen comun-a).

l'has-to nen dajlo? = non glelo hai dato? (costa a l'é na forma normal).